4:34 pm - Cuma Nisan 18, 2014

Cildin Genç Kalması İçin Ne Yapmalı?

Written by | 03 Ağustos 2012 | 0

Cildinizin her zaman bakımlı ve güzel bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız doğru yöntemleri uygulamanız gerekiyor. Peki cildin genç ve güzel kalması için nelere dikkat etmek gerekiyor? Gelin uzmanların açıklamalarından öğrenelim…

Derin nefes alın

Derin nefes almak, her nefeste faha çok oksijen alarak hücrelerin kendilerini korumasını ve yenilemesine yardımcı olur. Stresi azaltır. Ayrıca brokoli, ıspanak, erik, lahana ve böğürtlen hücrelerin oksijen emiciliğini geliştirir. Yaşamın kaynağı oksijendir. Ne kadar çok oksijen alınırsa o denli genç kalınır.

Cildi koruyan vitaminler

Vitaminlerin yeteri kadar alınmasının tüm vücut için olduğu kadar cilt sağlığı için de önemi vardır. A, C ve E vitaminleri bağışıklığı güçlendirir, hücrelerin yenilenmesini ve dolgunlaşmasını sağlar. Dolaşımı güçlendirir ve cildi parlaklaştırır. C ve E vitaminleri birlikte alındığında ultraviyole ışınlarına karşı çifte koruma sağlayarak güneş yanığı riskini azaltır.

Suyun gücü

Kuru cilt kırışmalara karşı daha savunmasızdır. Cildin mutlaka nemlendirilmesi gerekir. Susuzbir cilt en iyi nemlendiriciler kullanılsa dahi yeteri ölçüde canlı ve parlak olamaz. Su cilde olduğu kadar saç ve tırnaklara parlaklık verir, toksinlerin atılmasını sağlar, baş ağrılarını hafifletir.

Egzersiz şifadır

Düzenli egzersiz yapanların ciltleri yapmayanlara oranla daha tazedir ve cilt sorunlarında daha hızlı iyileşme gösterir. Her gün en az 30 dakika egzersiz yapılması hedeflenmelidir.

Nemlendiriciyi ihmal etmeyin

Nemlendirici kullanımı özellikle duştan sonra suyun içerde hapsedilmesine ve kurumanın engellenmesine yardımcı olur. Yeteri kadar nemli bir cilt rüzgar, güneş, klima gibi çevresel kuruma etkenlerine karşı daha dayanıklıdır.

Doğru yağları tüketin

Araştırmalar cildi erken yaşlanmış, bağışıklığı zayıflamış kişilerin sağlıksız yağlarla beslendiğini ya da hiç yağ tüketmediğini göstermektedir. Keten tohumu, sardalya ve uskumru balıkları, zeytinyağı, fındık yağı beslenmede tüketilebilecek en iyi yağlardır. Ayrıca meyve yağları masaj yolu ile kullanıldığında mükemmel sonuçlar vermektedir.

Strese geçit vermeyin

Stres cildin soluklaşması, gözeneklerin tıkanması ve sivilce oluşumu için önemli bir etkendir. Bozuk bir moral sürekli kaşların çatılmasına ve kırışıklıkların oluşmasına yol açar. Stres cildi kirletir. Stresle mücadele ve rahatlama yollarını uygulayın. Ciltteki stresi atmak için üzüm çekirdeği yağı ve yeşil çay kullanın.

Güle güle sigara

Sigara güneşten sonra cildin yaşlanmasına neden olan ikinci büyük nedendir. Sigara içenlerin cildi grileşir. Kırışıklıklar artar, gözenekler genişler ve cilt kendini iyileştirmede başarısız olur. Oksijeni azaltarak cildin korunmasını sağlayan kollajenleri etkisiz hale getirir.

Güzellik uykusu

Uyku hücre onarımı ve yenilenemesi için şarttır. Bu işlevleri yapan hormonlar ancak uyurken salgılanır. Cilt, saç ve kemiklerin onarımı uykuda mümkün olur. Uykusuzluk tek başına göz şişkinlikleri ve halka oluşumu için sebeptir.

113 total views, no views today

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
Filed in: Genel

No comments yet.

Leave a Reply