4:04 am - Pazar Nisan 20, 2014

Deniz Gezmiş Sözleri

Written by | 22 Nisan 2013 | 0
deniz gezmiş sözleri

Deniz Gezmiş Hakkında

deniz gezmiş sözleri

Deniz Gezmiş, 27 Şubat 1947′de Ankara’nın Ayaş kazasında dünyaya gözlerini açtı. Büyükbabaları Rize’nin İkizdere kazasına bağlı Cimil köyündendir, kökenleri Konya’dan gelen bir şekli ile göç yapmak mecburiyetinde kalan Oğuz Türklerine dayanıyor. Babası Ilıca (yeni adı: Aziziye), Erzurum nüfusuna kayıtlı ilköğretim denetçisi Cemil Gezmiş, anası ise Erzurum’un Tortum bölgesinden ilkokul öğretmeni Mukaddes Gezmiş’tir. Ailenin üç erkek çocuğundan ikincisidir. Abisi Bora Gezmiş, hukuk bölümünden ayrılıp bankacılık yapmıştır. Erkek kardeşi Hamdi Gezmiş ise, mali müşavirdir.

Deniz Gezmiş, ilk ve ortaöğrenimini Sivas’ta, liseyi İstanbul’da tamamladı. Daha lise talebesiyken sol ideolojiyle tanıştı ve kendisini zamanın eylemleri içinde buldu.

1965′ten daha sonra, Türkiye’de büyüyen gençlik eyleminin en önemli liderlerinden ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) ‘nun oluşturucu ve yöneticilerinden Deniz Gezmiş, 1965′te Türkiye İşçi Partisi (TİP)‘ nin Üsküdar ilçe başkanlığına dahil oldu. İlk kez 31 Ağustos 1966′da Ankara’dan İstanbul’a giden Çorum Belediyesi temizlik işçilerinin Taksim Anıtı’na çelenk koymaları esnasında çalışanları destekleyen ve Türk-İş yöneticilerini protesto yapan gösteri esnasında gözaltına alındı​​.

7 Kasım 1966′da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. Ardından 19 Ocak 1967′de Türkiye Milli Talebe Federasyonu (TMTF) binasının yedi-i emine verilmesi esnasında çıkan hadiselerde tutuldu ve bir gün sonrasında iki arkadaşıyla çıkarıldığı yargı tarafından özgür bırakıldı. 22 Kasım 1967′de öğrenci kuruluşlarının düzenlediği Kıbrıs Mitingi esnasında Aşık İhsani ile beraber ABD sancağını yaktıkları nedeni ile gözaltına alınmış daha sonrasında serbest kalan Deniz Gezmiş, Hukuk Fakültesi’nde beraber okuduğu arkadaşlarıyla beraber 30 Ocak 1968′de “Devrimci Hukukçular Örgütü” ‘nı kurdu. 7 Mart 1968′de İÜ Fen Fakültesi konferans salonunda organize edilen toplantıda konuşma yapan Devlet Bakanı Seyfi Öztürk’ü protesto yaptığı için tutuklandı.

Deniz Gezmiş in devrim sözleri

 • Yaptıklarımızın haklı olduğuna inanıyorum. Halen de bu inancı taşıyorum. Türkiye’nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum.
 • Profesyonel devrimci bügünün Türkiye’sinde kendini hayatı boyunca Türkiye’nin bağımsızlığına adayan kimsedir.
 • Ne İbo’yla ne de arkadaşlarıyla fikir mücadelesini kazanamazsınız. Ben de kazanamam. Kıvırırlar O yüzden onları susturmanın tek yolu vardır: Ağızlarını açtıkları anda ağızlarına ağızlarına vurun!
 • İddianameye karşı diyeceklerim mevcuttur, iddianame kelle istemek için hazırlanmıştır. Yapılan tahliller yanlıştır, hatalıdır, değerlendirmeler keza isabetsizdir. Yalnız biz varlığımızı hiçbir karşılık beklemeden esasen Türk halkına armağan etmiş bulunuyoruz ve Türk halkı ve devletin bağımsızlığına armağan etmiş bulunmaktayız.. Bu sebeple ölümden çekinmiyoruz.
 • Onlar 36 milyonluk ülkenin bütün yükünü 20 gencin üzerine yıkmaya alışmışlardır. Bizi bağımsız bir ülkenin çocukları olmaktan mahrum eden hepiniz dahil, sizlersiniz.Ve sonunda idam isteğiyle buraya getirildik.
 • Fikir özgürlüğünü ve anayasayı paravan yapanlar,önceleri Atatürkçü geçinirken,onun fikir ve şahsiyetinide küçük görmeye başladılar.Sadece Mustafa Kemal tarafını beyan ediyorlardı. şeklinde bir cümle mevcuttur.Bunu kesin olarak reddediyorum.Asla Kabul etmiyorum.Diğer yurtseverlerde bunu kabul etmezler.Bu kasten tahrif edilmek isteniyor.Gerçekler örtülmek isteniyor.Bu cümle art niyetle hazırlanmıştır.Bu memlekette Mustafa Kemal’e gerçekten sahip çıkanlar varsa,onlarda bizleriz,sahip çıkmayanlar da ortadadır.Anayasanın uygulanmasını isteyenler gene bizleriz, anayasayı uygulatmayan yavuz kimselerse hala ortadadır. Ve o kişiler bugün bizim kellemizi istemektedirler.
 • Sen bir kulsun, kul olarak kalacaksın. (Kayseri valisine)
 • Türkiye’nin tam bağımsızlığından başka birşey istemedik ve hayatımızı bu yola koyduk. Varlığımızı Türkiye adına armağan ettik. Bunun aksini iddia edenler vatan hainidir.
 • Ben Amerikan emperyalizmine, Sovyet revizyonizmine, Romen soytarılığına, Bulgar dalkavukluğuna karşı bir Türk devrimcisiyim.
 • Biz hiçbir zaman bütün çabamıza rağmen Türkiye’nin bağımsızlığını temin edemedik. Bugüne kadar da bu özlem içinde kaldık.
 • İddianamede geçen ve bana atfedilen bir cümleyi kabul etmiyorum. Ben silahımı halka ve orduya karşı kullanmadım, ancak vatan hainlerine karşı kullanmak maksadıyla taşıdım ve ‘halka ve orduya karşı kullanırım’ şeklinde beyanda bulunmadım.
 • 35 milyon metrekare vatan toprakları işgal altındayken, bizim milli bütünlüğü bozmakla suçlanmamız gülünçtür. Mustafa Kemal sağ olsaydı çok şaşırırdı. Hareketimiz tamamen anayasal bir harekettir. Anayasamızın başlangıç ilkesinde belirtilen ulusun zulme karşı direnme hakkını kullandık. Bu sebeble anayasal bir davranışta bulunduk.
 • Biz şahsi hiçbir çıkar gözetmeden, halkımızın bağımsızlığı ve mutluluğu için savaştık!
 • Biz stratejik olarak düşüncemizi hiçbir zaman saklamayız. Hangi şartlar altında olursak olalım, bunu açıkça söyleriz. Düşüncelerimizi mezara kadar götürürüz. Nasıl burada namluların ve dipçiklerin gölgesi altında konuşuyorsak, düşüncemizi her zaman açıkça ifade ederiz. Tarih evvelce bunu yapanları nasıl temize çıkarmışsa bizide temize çıkartacaktır, bunada inanıyoruz.
 • Türkiye’nin bağımsızlığından başka birşey istemedik ve hayatımızı bu yola koyduk. Varlığımızı Türkiye adına armağan ettik. Bunun aksini iddia edenler vatan hainidir.
 • Her ölen, bir kişilik ölümünü ölmüş.
 • Profesyonel devrimci bügünün Türkiye’sinde kendini hayatı boyunca Türkiye’nin bağımsızlığına adayan kimsedir.
 • Yaşasın Marksizm-Leninizm! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler! Kahrolsun Emperyalizm!
 • Öteden beri arz etmiş olduğum gibi, bu ülkede Anayasa’yı en fazla savunanlar bizleriz. Anayasa’yı ihlal edenlerse ortadadır. Anayasa’nın uygulanmasını isteyen gene bizleriz. Anayasa’yı uygulamayan yavuz kimselerse hâlâ ortadadır. Ve yine o kişiler bizim kellemizi istemektedirler. İddia makamı bizim vermekte olduğumuz bağımsızlık savaşına karşıdır,Türkiye Cumhuriyeti anayasasının hukukuna karşı, reformlara karşıdır.

1,962 total views, no views today

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
Filed in: Deniz Gezmiş Sözleri, ÜNLÜLERİN SÖZLERİ

No comments yet.

Leave a Reply