4:34 pm - Cuma Nisan 18, 2014

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Written by | 28 Ekim 2011 | 0

Bazı durumlarda bayanların hamile kalması, bebek sahibi olması zor olabiliyor. Bebek sahibi olmak istiyor ve bir türlü olamıyorsanız bazı yöntemlerden yardım almanız gerekiyor. Hamile kalmak için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi gebelikten 3 ay önce beslenmede değişiklik yapılması, sağlıklı bir şekilde beslenilmesidir. Yumurtlama takvimi tutarak yumurtlama dönemlerinizde ilişkiye girmenizde gebe kalma ihtimalini yükseltiyor. Hamile kalmak için başka neler yapılması gerekiyormuş, uzmanların açıklamalarından öğrenelim!

Hamile kalamıyorsanız bu yöntemlerden yardım almanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu yöntemler sayesinde sizlerde çocuk sahibi olabileceksiniz…

Hamile Kadın Resimleri

Hamile Kalabilmek İçin Önemli Tavsiyeler

Kadının hamile kalmak için en verimli günleri, yumurtlamanın olduğu gün ve bu tarihten 5 gün öncesidir. Bu günleri bulmak için öncelikle yumurtlama gününün nasıl hesaplanacağını bilmek gerekir.

Yumurtlama günü adet döngüsünden (kadında adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar gecen süre) 14 gün çıkarılarak bulunur. Adet döngüsü 30 gün olan bir kadında yumurtlama 30-14=16. adet döngüsü günüdür. Yani bu kadının yumurtlama günü, adet kanamasının ilk başladığı günden hesaplayacak olursak, 16. gündür. Bu tarih ve 5 gün öncesi ise hamile kalmak için en uygun günlerdir. Yani, hamile kalmak için en uygun günler döngünün 11-16. günleridir. Döngüsü 31 olan bir kadında ise 31-14=17. gün yumurtlama günüdür. 12-17. günler hamile kalmak için en uygun günlerdir.

Gün aşırı ilişki

Sperm hücreleri genital kanalda 5 güne kadar canlı kalabilir; yumurta hücresi ise yumurtlamadan sonra yalnızca 12-24 saat yasayabilir. Bu nedenle yumurtlama olduğu anda spermlerin yumurta hücresini, fal-lop tüpü içinde (kanalda) bekliyor olmaları veya kısa zamanda oraya ulaşmaları gerekir. Erkekteki sperm sayısı her boşalmayla birlikte azalır. Erkeğin spermlerinin dölleme yeteneğinin özellikle sabahları daha yüksek olduğuna dair görüşler vardır ve bu nedenle sabah ilişkide bulunmak uygun olabilir. Ancak elbette bu, tüm çiftler için rahat olmayabilir.
Dolayısıyla, bu öneri uyulması zor bir öneridir. Bazı calısmalarsa düzenli olarak haftada iki kez düzenli olarak ilişkide bulunulmasının kolay hamile kalmada etkili olacağını gösteriyor. Ancak önerilen bir şekil de, verimli günlerden birkaç gün öncesinde sperm sayısının azalmaması için cinsel perhizde bulunulması ve verimli günlerde gün asın beraber olunmasıdır. Yani, günün ve saatinin önemi o kadar da fazla değildir.

Beslenme ve Egzersiz

Sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşamak ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız,sigara ve alkol içmemelisiniz.
Sigara içilen ortamlarda bulunmanız da yine size ve karnınızda ki bebeğe zarar verebilecek ortamlardan biridir.
Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için Doktorunuzun önereceği folik asit takviyesini ihmal etmemelisiniz.Günlük ihtiyacınızdan fazla vitamin hapı içmemelisiniz.
Hamilelik sırasında egzersiz yapmanızın da sayısız faydaları vardır. Bunlardan en önemlileri şöyle sıralanabilir:

  •  Anne adayının hamilelik sırasındaki depresyonlarını ve endişelerini azaltarak, kendisine olan güven duygusunu arttırır.
  •  Anne adayının aşırı kilo alımını engelleyerek, kabul edilebilir düzeyde kilo almasına yardımcı olur.
  •  Hamileliğe bağlı olarak gelişen rahatsızlıkları azaltır.
  •  Normal doğum şansını arttırarak, sezaryenle doğum olasılığını azaltır.
  •  Doğum sonrası annenin çabuk toparlanmasını sağlar.
  •  Hamilelik sırasında alınan fazla kiloların hızla verilmesine yardımcı olur.
  •  Anne adayının enerji seviyesini yükseltir.
  •  Düzenli ve sağlıklı uyumasına yardımcı olur.

Hamileliği normal bir şekilde seyreden her sağlıklı anne adayı için, kendini fiziken ve ruhen zorlamayacak şekilde egzersiz yapmak güvenli ve yararlıdır. Tıbbi yönden sorunlu ve komplikasyonlu bir hamilelik dönemi yaşayan anne adaylarının, hamilelik dönemi normal seyreden anne adaylarının yaptıkları egzersizleri yapmaları uzmanlarca uygun görülmemektedir.

175 total views, no views today

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
Filed in: Genel

No comments yet.

Leave a Reply