10:35 am - Cuma Nisan 18, 2014

Renklerin anlamı?

Written by | 09 Mayıs 2013 | 0

Renklerin anlamları? Renkler ve Anlamları?

renklerin anlamıDuyarlılık ve Mistika rengi - Mor
Mor renk çok güçlü etkiye sahiptir. O gece, sır, mistik, güven, sadelik, dayanıklılık, üzüntü, felaket, yaşlılık sembolüdür. Bu renge önem verenler hassas, çabuk inanan oluyor. Bu rengi tercih edenler affetmeyi seven ve kendileri de sık etkilenen oluyorlar. Aynı zamanda dışarıdan kendilerine bakma yeteneğine de sahiptirler. Her zaman yardıma ihtiyaçları oluyor.

Performans ve Dinamizm Rengi - Kırmızı
Kırmızı renk erkek rengi olarak kabul edilir. Bu, yaşam rengidir. Aynı zamanda etkinlik, enerji, dinamizm, güç, metanet, azim, aynı zamanda sevgi, tutku ve öfke sembolüdür. Kırmızı ile beyaz rengin ahengi temizlik ve uyum birliği yaratıyor. Kırmızı ile yeşil ise bir yerde olmamalıdır. Gıda kabul edilen odada kırmızı rengin olması iştahı artırır. Bu renk sinir sistemine ağrı kesici etki eder, sindirim sürecini düzene sokar. İşte bu nedenle önemli yarışlardan önce sporculara kırmızı gözlük tavsiye olunur. Kırmızı rengi seven çocuklar samimi ve faaldirler.

İyimser ve Romantiklerin Rengi – Pembe
Pembe iyimserlik rengidir. Onun psikolojik gücünü kırmızıdan zayıftır. Bu, daha çok küçük kızların rengi olarak kabul edilir. Bu renk muhabbeti, inceliği, zayıflığı, cesaretsizliği, sentimentallığı ve çekiciliği temsil ediyor. Pembe renk insanın iç gerginliğini azaltır. İşte bu nedenle gelişmiş ülkelerin cezaevlerinde kullanılan bir renktir.

Eğer yaşına dolmuş kadın giyiminde pembe renge ağırlık veriyorsa, demek ki o romantik, iyimser ve bencil. O kadar duyarlı değildir ve işini başkalarının üzerine atabilir. Kendini savunmasız kız gibi hisseder ya da öyle hayal kurmak istiyor.

Hayata Geçmemiş Umutların ve Avantüristlerin Rengi – Sarı
Sarı renk bilim, gözlem ve analizle bağlıdır. Kendi özelliklerine göre sarı zenginlik, arzu, fantezi, cesaret, sevinç, yakınlık, dostluk, gençlik, aynı zamanda çekememezlik ve kıskançlık rengidir. Bulanık sarı rengi üzüntü, keder demektir.

Sarı renge boyanmış odada çok kaldıklarında akut baş ağrıları oluşabilir. Sarı renk hastanın doktor karşısında korkusunu azaltır. Depresyondan tedavi edilenler bu rengi daha iyi algılar. Alkolizmden sıkıntı çekenler sarıyı hayata geçmemiş umutların rengi olarak tanımlar ve reddeder. Sarı rengi seven çocuklar yaratıcılığa daha eğilimli oluyorlar. Onlar yalnız oynamayı, soyut oyuncakları sever. Böyle çocuklar büyüdüklerinde özgür, özgün ve farklı düşünen oluyor. Giyiminde sarı renge üstünlük verenler maceracı ve hülyacı oluyor. Bu insanlar herkes ile iletişim kurmayı başarır, hayallere dalmayı ever.

Şöhret Perestlerin ve İtibarsızların Rengi – Turuncu
Turuncu saflık ve sağlık rengidir. Kendi özelliklerine göre bu renk yakıcı, enerji, ergenlik, sevinç ve sevgi sembolüdür. Siyah ve turuncu renklerin ahengi kahramanlık ve cesurluk sembolüdür. Turuncu ve mavi renkleri birleştirmek iyi olmaz. Yemekten sonra turuncu renge boyanmış odada olmak midenin çalışmasını kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda burada yemek yenirse, bu renk mide ağrılarına neden olabilir. Turuncu renge ağırlık veren çocuklara çok az rastlanır. Onlar sık huysuzlaşır, hiçbir neden olmaksızın bağırıyor ve kaba olabilmektedirler. Dolayısıyla turuncu rengin fazla olması öfke ve boşluğa sebep olur. Bu rengi daha çok iyimserler, enerjik adamlar seviyor. Onlar sürekli yeniliğe can atıyorlar. Bu rengi seçen kızlar güvensiz olurlar. Onların güvensizlikleri ailelerinde de sorun yaratır. Giyimde bu renkten bol kullanan kişiler hırslı oluyor ve kendilerini göze sokmayı sever.

Sağlık Rengi – Yeşil
Yeşil sağlık ve esnek gerilim rengidir. Psikolojik açıdan bu renk kendini irade, inat ve daimilikde gösteriyor. Bu renk bir takım ruhsal sarsıntıların tedavisinde, histeri ve sinir yorgunluğunda kullanılır. Yeşil rengi seven çocuklar o kadar da çok değil. Onlar kendilerini terk edilmiş hissediyorlar, her zaman nevazişe ihtiyaç duyarlar…

Masumluk ve Hakikat Simgesi – Mavi
Mavi kozmik ruh, hakikat sembolüdür. Bu, masumluk, barışseverlik, sakinlik ve huzur demektir. Mavi erkeklerin rengi sayılır. Bu renkte özgürlük, kaygısızlık, dostluk eğilimi vardır. Çocuk yaşlandıkça bu çizgiler kalırsa, bu gençler denizci ve havacı olur. Ergenlik ve gençlik çağlarında bu rengi erkeklerden daha çok kızlar sever.

Bilgelik ve Sadakat Rengi - Lacivert
Mavi bilgelik, sadakat, soğukluk, sakinlik rengidir. Bu rengi seçen çocuklar sakin, temkinli olur, kanepede kitapla uzanmayı, düşünmeyi, tartmayı seviyor. Onlar kendilerini kurban vermeye meyillidir. Almaktan daha fazla vermeyi sever. Mavi renk vazgeçmek demektir.

Depresyona Eğilimli Olanların Rengi – Siyah
Siyah karanlık, hüzün, ölüm, ağırlık sembolüdür. O yanındaki rengin etkisini artırır. Çocuklara böyle renk kullanmak tavsiye edilmez. Çocuğun bu renge eğilim yapması onun ağır psixikasından ve hayatını tamamen değişmiş bir stresten haber verir. Siyah renge eğilimin artması çocuğun psikolojik durumunun ağırlaşmasına haber verir. Psikologların bazıları bu renge ağırlık veren insanların gerçekliği negatif kabul ettiğini söyler. Onlarda kendilerine güven olmuyor. Depresyonlara eğilim ediyorlar. Diğer psikologlar ise aksine, bu renge ağırlık verenlerin inatçı ve uzlaşma olmasını, gizli, tutkulara meylettiği düşünüyor.

Pessimistlerin ve Skeptiklerin Kaçtığı Renk – Beyaz
Beyaz temizlik, masumluk, tazelik, serinlik, doğruluk ve açıklık sembolüdür. Göz kamaştırıcı beyaz renk bayılmaya neden olabilir. Bu renk aynı zamanda boşluk rengidir. Beyaza çok bakınca insan çabuk yorulur. Beyaz rengi sevenler öncelikle çok düzgün olur. Kötümserler ve skeptikler bu renkten kaçıyor.

440 total views, no views today

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
Filed in: NE DEMEK? ANLAMI NE?

No comments yet.

Leave a Reply